5 ZMYSŁÓW

( 8- 18 miesięcy )

To zajęcia sensomotoryczne skierowane dla najmłodszych dzieci, które rozwiną zmysły, ale również usprawnią motorykę ciała.

Podczas zajęć maluchy, pod okiem swoich opiekunów, będą odkrywać świat wszystkimi zmysłami. Będziemy dotykać, patrzeć, wąchać, słuchać, smakować, ale również poćwiczymy równowagę i świadomość naszego ciała.

Przez cały czas trwania zajęć będziemy lepić, przesypywać, układać, nawlekać, gnieść, drzeć, zwijać różne rzeczy, ale również kłaść się, siadać, raczkować, stawać, chodzić, turlać się po różnych fakturach. Nie zapomnimy o masażyku ciała, poznawaniu smaków i różnych dźwięków. Odkryjemy kolory i różne z pozoru nietypowe materiały i przedmioty. Zapoznamy się z różnymi elementami przyrody, poznamy zjawiska i stany skupienia.

Na zajęcia warto zapewnić dziecku, ubranko, które pozwoli dostarczać jak największą ilość bodźców do skóry np. body/ rampers/ koszulka z krótkim rękawem i spodenki. Ponadto, warto skorzystać ze stroju, który może ulec ewentualnemu zabrudzeniu lub zalaniu, jak i przynieść ubranie na zmianę, gdy będzie konieczne przebranie.

Czas zajęć: 45 min./ prowadząca p.Daria

ZACZYTAJKI

( 8- 18 miesięcy )

Rozwijającą zabawa, oparta na treściach książek.

Na zajęciach:

• poczytamy,
  • pośpiewamy,
  • pobawimy się i dowiemy, jak w prosty sposób wykorzystać różne przedmioty do zabawy na kanwie książki.

Zajęcia:

• zachęcą malutkie dzieci do obcowania z literaturą,
  • poruszą wyobraźnię,
  • zaangażują do wspólnej zabawy z rodzicem, tak aby czytanie stało się nieskończoną przyjemnością.

Czas zajęć: 45 min./ prowadząca p.Daria

AKADEMIA MAŁEGO PRZEDSZKOLAKA zajęcia adaptacyjne

(1,5 -3 latka)

Zajęcia ogólnorozwojowe, które w przyjemny, bezstresowy i pełen zabawy sposób przygotują maluszki do pójścia do przedszkola.

Oprócz adaptacji do pracy i zabawy w grupie podczas zajęć będziemy mieli czas na naukę poprzez zabawę. Każdego dnia poszerzymy nasze słownictwo i pogłębimy naszą wiedzę na zaproponowany temat. Poznamy ciekawostki przyrodnicze. Na zajęciach nie zabraknie kształtowania pojęć matematycznych, które będziemy ćwiczyć w oparciu o metodę „Dziecięcej Matematyki” E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej. Podczas zajęć pośpiewamy, potańczymy, pogramy na instrumentach. Zadbamy również o nasze ciało podczas zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych w oparciu o „Ruch Rozwijający V. Sherborne”. Poćwiczymy motorykę małą podczas prac plastyczno-techniczych oraz zabaw sensorycznych. Często będziemy uczyć się współpracy w grupie podczas zabaw z chustą animacyjną, ale również poćwiczymy samodzielność i pewność siebie.

Zajęcia prowadzi nauczyciel Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej.

W programie zajęć:

• edukacja językowa

• edukacja matematyczna

• edukacja przyrodniczo-poznawcza

• edukacja muzyczno-rytmiczna

• edukacja ruchowa – rozwój motoryki dużej

• edukacja plastyczna – rozwój motoryki małej

• rozwój zmysłów z edukacją emocjonalną

Czas zajęć: 120 min./prowadząca p.Daria

GORDONKI

(0- 18 miesięcy/ 1,5-3 lata)

Są to wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dedykowane najmłodszym dzieciom od 1 miesiąca życia do 3 lat.
Sposób prowadzenia zajęć pozwala na swobodne wprowadzenie niemowląt w świat dźwięków i muzyki.
Z maluszkami nie uczymy się piosenek, bazujemy na tak zwanych śpiewankach czyli melodiach pozbawionych wersji tekstowej.
Zastępujemy je sylabami.
Są znacznie łatwiejsze do przyswojenia dla maluszków, które nie posiadły jeszcze umiejętności mowy,
jednak ich potrzeba komunikacji powoduje, że chętnie wchodzą w dialog muzyczny na swoim,
indywidualnym poziomie rozwoju mowy.
Stymulujemy także rozwój rytmiczny poprzez rytmiczanki i ruch,
także dostosowany do wieku dzieci jak kołysanie, podskoki, podrzucanie chust, piłek itd.

· Po pierwsze na zabawie muzyką

· Podczas zajęć nie mówimy lecz śpiewamy, polecenia komunikujemy gestem

· Śpiew opiera się na prostych sylabach, czasami pojawiają się słowa jednak nawet bez tekstu zachowujemy charakter dialogu, każda wypowiedź dziecka jest inspiracją do utworzenia "mini kompozycji"

· Używamy barwnych pomocy: chust, piłek, piórek, baniek mydlanych, szarf, gum, perkusjonaliów

· Śpiewamy w różnych rytmach i tonalnościach w większości bez używania instrumentów

· Ważnym elementem zajęć jest ruch oparty na metodzie Rudolpha Labana- dzieci samodzielnie decydują o tym jak i kiedy chcą się poruszać i angażować w zajęcia, prowadzący zachęca, stymuluje.

· Cieszy nas zarówno zasłuchanie dziecka, jak i radosne okrzyki, podskoki, bo wiemy, że doprowadzą one stopniowo do czystego śpiewu, prawdziwej radości z muzykowania i rozumienia muzyki.

Czas zajęć: 45MINUT/prowadząca p.Tatianka

8-15 miesięcy